Prihláste sa k nám na štúdium. Do 30. 4. 2020

Zabezpečujeme denné bakalárske a magisterské štúdium učiteľstva náboženskej výchovy v kombinácii s ďalším predmetom. Prihláste sa na bakalárske a magisterské štúdium do 30. 4. 2020.

Na poslanie katedry je možné nahliadať na viacerých rovinách.

1. V najvšeobecnejšej rovine sa katedra podieľa na prechovávaní a odovzdávaní zmyslu pre transcendentnú dimenziu človeka, pre jeho dôstojnosť a povolanie k slobode. Vychádza pritom z kresťanských základov, ktoré dali gréckemu filozofickému povedomiu o slobode novú hĺbku a pre európsky kontext určujúcu podobu.

2. Katedra aktívne vstupuje do oblasti spoločenskej a občianskej. Venuje sa príprave kvalifikovaných učiteľov náboženskej výchovy, schopných nielen odovzdávať kresťanské posolstvo, ale i robiť to formami, ktoré sú v súlade s ľudskou dôstojnosťou a kresťanskou pedagogikou. V pluralitnom prostredí školy podporujú naši študenti skutočnú toleranciu prameniacu z lásky a uznania dôstojnosti každého človeka. Pôsobia ako spolutvorcovia pokoja a nositelia nádeje.

3. Katedra má svoje miesto aj v rámci Filozofickej fakulty. V komplexnej palete študijných programov i výskumných tímov rozvíja svoje poslanie ako skromná počtom, ale nie významom a prínosom. Vedecky spolupracuje s inými katedrami v rámci projektov a publikácií. Vlastný výskum prezentuje na rôznych fórach, či už na Slovensku alebo v zahraničí.

Katedra sa tak začleňuje do vízie univerzity, ktorú pri príležitosti slávnostnej inaugurácie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre predostrel prof. PhDr. Peter Liba, DrSc., keď vyzdvihol misiu solúnskych bratov Cyrila a Metoda: „Chceme po ich príklade objavovať cesty k poznaniu pravdy a dôjsť na vyšší stupeň dokonalosti, žiť v jednote ducha a rozdávať múdrosť a učenosť, lásku i toleranciu k iným kultúram, rozvíjať vlastnú kultúru, ctiť si evanjeliové zákony ako stále platné morálne regulatívy rozvoja“ (citované podľa: Slovenské hlasy z Ríma, roč. 46, 1997, č. 1, s. 38).

Metódy práce so študentmi

V princípe sa štúdium odohráva v kombinácii piatich základných foriem vyučovania:

1. Prednášky: Prednášky sú neoddeliteľnou súčasťou univerzitnej výučby. Študent má vďaka prednáškam matériu podanú komplexne a systematicky. Prednášky sú vždy spojené s diskusiou v skupine a možnosťou konzultovať problematické otázky i individuálne.

2. Seminárne hodiny: Seminárna hodina dopĺňa prednášky. Je skôr formáciou ako informáciou. Zmysel seminárnych hodín je teda v praktickom cvičení a vovádzaní do vedeckej práce.

3. Individuálna práca študenta: Slovo „štúdium“ pochádza z latinského studiositas, čo znamená oddanosť učeniu. Nestačí, keď študent vie zopakovať, musí sa tiež naučiť osvojovať si poznanie. Nestačí asimilovať výsledky práce učiteľa, komunikované na prednáškach, ale sám musí rozvíjať svoje dary kreativity a trénovať sa v bádaní. Individuálna práca študenta spočíva najmä v milujúcom nazeraní, pozornom skúmaní a starostlivej syntéze poznatkov s vlastnou skúsenosťou a kultúrou.

4. Hospitačná prax: Študent náboženskej výchovy sa v treťom ročníku bakalárskeho štúdia zúčastňuje náčuvov na hodinách náboženskej výchovy, vedených kvalifikovanými cvičnými učiteľmi.

5. Výstupová prax: Študent náboženskej výchovy sa v prvom a druhom ročníku magisterského štúdia zasväcuje do učiteľského umenia priamo v teréne. V spolupráci s cvičným učiteľom a katedrovým metodikom praxe vyhodnocuje obsah a formu svojich učiteľských počiatkov.

Na hodinách sú tiež uplatňované moderné metódy výučby, pri ktorých dochádza k väčšej aktivite žiaka a súčasne aj k rozšíreniu a prehĺbeniu jeho osobnostných kompetencií: kolokviálna diskusia, okrúhly stôl, exkurzia, projektové vyučovanie, skupinové vyučovanie, brainstorming, panelová diskusia a podobne.